بررسی جی تی متریکس

اطلاعات دقیق و کاربردی در مورد جی تی متریکس

ابتدا بیان کنیم که جی تی متریکس چیست و سپس به بررسی قسمت های کاربردی این ابزار میپردازیم . به این نکته باید دقت کنید که کار بهینه سازی جی تی متریکس امری فنی و تخصصی محسوب می شود.

به همین خاطر گاهی اوقات ممکن است افراد غیر متخصص برای بهینه سازی سرعت وب سایت اقداماتی را انجام داده باشند که اشکالاتی به وجود امده باشد به همین خاطر پیشنهاد می شود کار بهینه سازی جی تی متریکس سایت را به شرکت طراحی سایت وردپرس بسپارید.

جی تی متریکس چیست؟

زمانی که سایت دیر باز شود شما خسته شده و به سایت دیگری مراجعه می کنید وبمستر ها از این موضوع آگاه هستند و تمام سعی خود را می کنند که سرعت سایت خود را افزایش دهند تا کاربران به سرعت بتوانند وارد سایت آن ها شوند . 

ابزارهای زیادی برای بررسی کردن سرعت سایت وجود دارد اما یکی از پرکاربردترین و بهترین ابزارها همین جی تی متریکس است، که به صورت رایگان در دسترس می باشد.

این ابزار با اندازه گیری دقیق سرعت سایت در مناطق مکانی مختلف کل سایت را بررسی و راهکارهایی را پیشنهاد می کند که از طریق آن ها بتوانید سرعت سایت خود را افزایش دهید.

از طریق سایت جی تی متریکس می توانید با وارد کردن آدرس سایت خود کلیک کردن بر روی Test Your Site منتظر بمانید تا سایت بررسی شوند و راهکارهای پیشنهادی به شما ارائه گردد.

جی تی متریکس

قسمت های کاربردی جی تی متریکس

زمانی که تحلیل سایت شما انجام می شود بخش های مختلفی نمایش داده می شود که در این بخش می خواهیم به بررسی تمامی آن ها بپردازیم. تحلیل‌هایی که سایت جی تی متریکس انجام می دهد به سه دسته تقسیم می شوند:

 • رتبه بندی و امتیاز دهی به سایت
 • ارائه آمارهای حیاتی مربوط به سایت
 • بخش مربوط به تحلیل تخصصی قسمت های مختلف سایت

رتبه بندی و امتیاز دهی به سایت

در تغییرات تازه ای که این سایت انجام داده سیستم امتیاز دهی خود را مبتنی بر سیستم Lighthouse کرده است. یعنی اطلاعات نمایش داده شده همان آماری است که از سوی این سیستم دریافت می شود.

البته متخصصین این ابزار با اضافه کردن قابلیت ها و معیارهای جدید به یکی از پرطرفدارترین ابزارهای تحلیل سرعت سایت تبدیل شدند.

بخش GTmetrix Grade از سه قسمت تشکیل شده است:

 • امتیازی که به صورت الفبا داده می شود
 • امتیاز عملکرد سایت ( Performance )
 • امتیاز ساختار سایت ( Structure )

ارائه آمارهای حیاتی مربوط به سایت

مهمترین بخش برای داشتن تجربه کاربری خوب برای سایت. در سال ۲۰۲۰ بود که گوگل با ارائه یک مفهوم جدید به وب سایت ها جهت ارائه کردن یک تجربه کاربری لذت بخش برای کاربران خود ایجاد کرد.

این بخش مربوط به یک معیار بسیار ساده است که از طریق آن میزان عملکرد سایت از لحاظ تجربه کاربری در زمینه بارگذاری، تعامل و لذت بخش بودن آن به کار می رود.

زمانی که کاربر سایت را باز می‌کند ابتدا اولین بار برای او چه چیزی بارگذاری می شود. همچنین می‌توان متوجه شد که چه عملکردی باعث جلب توجه مخاطب می شود این بخش هم از سه قسمت تشکیل شده است:

 • بارگذاری و نمایش بزرگترین محتوا ( LCP )
 • زمان کل مسدود کردن ( TBT )
 • تغییر چیدمان تجمعی ( CLS )

بخش مربوط به تحلیل تخصصی قسمت های مختلف سایت

کمی پایین تر بخشی وجود دارد که از طریق آن برخی از مشکلاتی که در وب سایت وجود دارد نمایش داده شده است. از این قسمت ها می توانید مشکلات تخصصی که وجود دارند را برطرف کرده و سایت خود را بهینه کنید تا با سرعت بیشتری لود شود.

این بخش از قسمت های زیر تشکیل شده است:

 • Summary
 • Performance
 • Structure
 • Waterfall
 • Video
 • History

LCP چیست؟

این فاکتور ابتدا توسط گوگل در Lighthouse ارائه شد و بعد از آنکه جی تی متریکس از این سرویس استفاده کرد این فاکتور نیز به بخش های جی تی متریکس اضافه شد. LCP از جمله مهمترین پارامتر هایی است که در گزارش Performance وجود دارد و تقریباً ۲۵ درصد از نمره Performance به LCP تعلق دارد.

ابزارهای دیگری که برای بررسی سرعت سایت وجود دارند این معیار را به شکل های مختلفی محاسبه می کنند.

اما جی تی متریکس LCP را به مدت زمان بارگذاری محتوایی که در نیمه بالای صفحه وجود دارد اختصاص داده است. برای بهینه بودن سایت باید سعی کنیم مدت زمان لود FCP و LCP به هم نزدیک باشند.

FCP چیست؟

FCP به معنای نمایش اولین محتوا است. وقتی که کاربری وارد سایت می شود یک درخواست از سمت مرورگر برای سرور ارسال می شود در این مرحله محتوایی هنوز بارگذاری نشده، سپس سرور با بررسی درخواست کاربر عناصر و محتوایی که درخواست شده را برای او فرستاده می شود. 

اولین محتوایی که در این مرحله معمولاً نمایش داده می شود پس زمینه صفحه است که بسته به نوع طراحی ممکن است هر رنگی باشد. در اصطلاح به این مرحله First Paint می‌گویند.

بعد از این نوبت به نمایش محتواهای دیگر می‌رسد که در اصطلاح به این مرحله هم First Contentful Paint می گویند. در مرحله آخر نیز صفحه به طور کامل بارگذاری می شود.

TBT چیست؟

TBT مخفف Total Blocking Time است. این معیار برای سنجش میزان تعامل کاربر و صفحه استفاده می شود، این مفهوم به معنای مجموع زمان بلاک شدن است.

به بیان ساده تر به مدت زمانی که درخواست توسط کاربر ارسال می شود و برای نمایش محتوا به او، سایت با مشکل سر و کله زدن با فایل هایHTML و CSS و ساختن dom مواجه می شود.

توصیه می شود برای برطرف کردن این خطاهای موجود در سایت، که باعث افزایش زمان لود سایت می شوند، از برنامه نویس و طراحان سایت حرفه‌ای کمک گرفته و تجربه کاربری لذت بخشی را در اختیار بازدیدکنندگان سایت خود قرار دهید.

TTFB چیست؟

TTFB کوتاه شده عبارت Time To First Byte است. این معیار در امتیاز نهایی سایت تاثیر بالایی دارد. به مدت زمانی که اولین بایت پس از ارسال درخواست به سرور، به مرورگر می رسد TTFB گفته می شود. باید سعی کنید تا حد امکان مدت زمان پاسخگویی سرور را کم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین حالا با ما تماس بگیرید!