مفهوم استراتژی سئو

استراتژی سئو برنامه‌ای برای موفقیت کسب و کار شما در هر زمینه‌ای است! البته هنوز هم وقتی اکثر وبمسترها در مورد استراتژی سئو حرف می‌زنن فقط تولید محتوا بر اساس کلمات کلیدی رو پیشنهاد میکنن که علاوه بر سخت بودن، اشتباهم هست!SEO Strategy مراحل خاص خودش رو داره که باید با دقت و دانش کافی طی بشه و فقط به کلمات کلیدی و تولید محتوا مربوط نمیشود.

امروز من برنامه ریزی درمورد سئو سایت در اختیارتون میذارم که برای شروع کار خیلی به دردتون میخوره و می‌تونه شما رو به سمت هدفی که دارین هدایت کنه.

سئو چیست؟

سئو SEO یعنی بهینه سازی موتورهای جستجو و از کلمه Search Engine Optimization گرفته شده و دو نوع داره:

 • سئو داخلی On-Page SEO
 • سئو خارجی Off-Page SEO

استراتژی سئو یا برنامه ریزی سئو چیه؟

استراتژی سئو  ،برنامه‌ایه برای فعالیت‌های بهینه سازی موتور جستجو و سازمان دهی محتوای وب سایت براساس موضوع سایت می باشد. همچنین این استراتژی یه راه حل بلند مدت از پیش تعیین شده برای هدایت ترافیک ارگانیک به سایت شما، بهبود نرخ تبدیل Conversion و افزایش درآمد آنلاین شماست.

اگرچه این استراتژی بیشتر بلندمدت است ولی در عرض چندماه می‌توانین به طور غیر مستقیم شاهد تغییرات مثبتی باشین که سایت شما رو تحت تاثیر قرار داده است.

برای استراتژی سئو باید چیکار کنیم؟

شرکت ما در تلاشه تا با دقیق‌ترین ابزارها و بهترین متخصصان و مشاوران سئو به شما خدمات برنامه ریزی برای سئو سایت تون رو ارائه بده، البته برای این کار باید چند مرحله رو طی کرد:

 1. توجه به اهداف تجاری سایت

اولین قدم در تعیین استراتژی سئو ، توجه به اهداف تجاری سایت شما است، منظور از اهداف تجاری صرفاً رتبه گرفتن در موتور جستجو گوگل و بهتر دیده شدن وبسایت نیست.

بلکه منظور ما توجه به کسب و کاری است که بخاطرش شما سایت خودتان را راه اندازی کردید.

معمولاً نتیجه و هدف همه صاحبان سایت جذب مخاطب و کسب درآمد از طریق سایت است که برای این کار باید فعالیت‌هایی مربوط به بازاریابی انجام شود و افراد با برند (Brand ) شما آشنا شوند!

2. تعیین اهداف بازاریابی

بعد از این که به اهداف تجاری سایت توجه کردید و متوجه شدید که هدف اصلی شما چیست باید برای رسیدن به اهداف بازاریابی که شامل سه هدف اصلی میشود، تلاش کنین. این اهداف شامل موارد زیر می باشد:

 1. افزایش سطح آگاهی مخاطب از برند شما
 2. افزایش ورودی‌های قیف فروش
 3. ترغیب مشتری بالقوه به خرید کردن از شما

برای طی کردن این مراحل باید از سئو کلاه سفید استفاده کنین تا بتوانین به موفقیت‌های خوبی دست پیدا کنید درنظر داشته باشید که قبل از شروع کار باید به سوالات زیر جواب بدین:

 • چرا سایت به سئو نیاز داره؟
 • کسب و کار من با توجه به نتایج سئو چه تغییری میکنه؟
 • چه فعالیتی بیشتر با اهداف تجاری من همخونی دارن؟

3. شروع استراتژی سئو و آنالیز اولیه

اولین قدم از استراتژی سئو ، تکمیل آنالیز سایت و بررسی رقیبان است. هنگام تجزیه و تحلیل، یه مشاور سئو و بهینه سازی موتور جستجو می‌تواند نقاط قوت و ضعف زیرساخت‌های فنی فعلی سایت ، کلمات کلیدی که مورد هدف قرار گرفتن، محتوای صفحات، لینک ‌سازی‌ها و تحلیل رقبا رو از ابتدای کار ببیند.

طی این فرآیند مشاور سئو به موارد دقت کند:

 • ساختار سایت و شاخه‌های اون
 • لینک های داخلی و خارجی
 • بک لینک ها Backlink
 • متا دیتا از جمله Meta title و متا دیسکریپشن
 • تگ‌های هدر (H1، H2، H3 و …)
 • طول محتوا و کیفیت اون
 • دوره زمانی آپدیت محتوا
 • پرونده های و کدهای زیرساختی مثل؛ اسکریپت ها، کدهای رهگیری، ریدایرکت‌ها،robots.txt، Sitemap و غیره.
 • داده های رقبا (شامل یه تجزیه و تحلیل از مواردی که در بالا گفتم میشه، منتها برای رقیبان!)

4. تجزیه و تحلیل و توصیه‌های لازم

بر اساس تجزیه و تحلیل اولیه، یه مشاور سئو ، نقاط ضعفی که سایت دارد و همچنین فرصت‌هایی که می‌تواند ترافیک جدید جذب کند رو شناسایی و مورد بررسی قرار میدهد و سپس یک گزارش برای کمپین بهینه سازی موتور جستجو آماده میکند.

این گزارش شامل توصیه‌هایی برای هر دو مدل سئو ، سئو داخلی و سئو خارجی ، است که از استراتژی سئو نهایی پشتیبانی میکند و در برنامه ریزی‌ها نقش مهمی رو ایفا میکند.

سئو سایت می تواند به کمک یک توسعه دهنده و با انجام توصیه‌های لازم و یا ارائه این پیشنهادات به شما و انجام دادن آن توسط خودتان برنامه ریزی شود.

اگه به سراغ یک شرکتی که سئو کار حرفه‌ای دارد بروید، می‌تواند متناسب با شرایط و نیاز شما بهترین استراتژی را برای شما تهیه کند. البته به عواملی مثل سایز سایت ، اوضاع رقابتی، جدید یا قدیمی بودن وب سایت و روی رشد و نگهداری متمرکز هست یا نه، بستگی دارد.

5. تحقیقات کلمات کلیدی

به طور معمول تعداد کلمات کلیدی موردنظر به اندازه و دامنه پروژه سئو بستگی دارد. زمانی که برای استراتژی سئو برنامه ریزی می‌کنید، تحلیلگر میتواند ایده بهتری برای تعداد کلمات کلیدی مورد نیاز به شما بدهد.

سپس می‌تواند طرحی رو برای چگونگی سازگاری کلمات کلیدی با صفحات بهینه شده و لینک های ارسال شده لازم برای بالا آمدن در نتیجه جستجوی گوگل یا SERP ایجاد کند.

تحلیلگر این کار را با تحقیق درباره کلمات کلیدی شروع میکند و با یک لیست کوتاه وارد عمل میشود. این لیست ممکن است شامل چند روش تحقیق برای کلمات کلیدی پیشنهاد شده از سمت مجری، سرمایه گذار و مشتری، نظرسنجی‌ها، کلماتی که با استفاده از ابزار به دست آوردن و موارد دیگر باشد.

کلمات کلیدی در اهداف جستجو طول بسیار متفاوتی دارند. کلمات کلیدی کوتاه یا Short-tail Keywords مثل “رستوران سرخپوستی” ممکنه حجم جستجوی خیلی بالایی داشته باشن و این در حالیه که کلمات کلیدی طولانی یا Long-tail Keywords مثل “رستوران سرخپوستی که در شیکاگو صبحانه سرو میکنه” حجم جستجوی کم‌تری دارن!سوالبه نظرشما کار تحلیلگر سئو در این قسمت استراتژی سئو چیست؟

این بخش به دوتا تا قسمت مهم تقسیم میشود:

تعیین کلمات کلیدی با حجم جستجوی بالا و رقابت کم

ما یه سری کلمه کلیدی طولانی با عنوان Long-Tail Keywords داریم که می‌تواند برای شروع به شما کمک کنند، جستجوی این کلمات ابزار خاص و دانش استفاده از آن ابزار رو میطلبد که سئو کاران حرفه‌ای ما ‌می‌توانند بهترین و مناسب‌ترین کلمات کلیدی طولانی را برای سایت و کسب و کار شما پیدا کنند!

حالا چرا این کلمات انقدر در استراتژی سئو مهم‌ هستند؟

چون معمولاً حجم جستجوی نسبتاً بالا و رقابت کمی دارند! مثلاً اگه شما یه برند کفش ورزشی هستین، می‌تونین از کیوورد یا کلیدواژه “کفش ورزشی مخصوص پیاده روی” استفاده کنید.

حالا نه تنها رقابت تو همچین کلمه کلیدی کمه بلکه مخاطبی که شما رو با این کلیدواژه پیدا میکند به احتمال زیاد قصد خرید دارد پس کیفیت مخاطب این نوع کلید واژه بالاست و درآمد شما رو افزایش میدهد.

تولید محتوایی که جلب توجه میکند

دومین مورد که به خلاقیت و دانش کافی نیاز دارد یک محتوای جذاب و در عین حال معتبر تهیه کنید، طوری که هم مخاطبان شما آن رو بپسندن و با هم به اشتراک بگذارن، هم این که سایت های دیگر به شما رفرنس بدهند و به عنوان یه منبع در اون زمینه از شما نام ببرند!

همچین کاری علاوه بر این که ترافیک زیادی برای شما به همراه دارد باعث میشود در موتورهای جستجو بهتر دیده بشین و گوگل رتبه خوبی به دست بیاورید.

6. اجرای سئو

تغییراتی که توسط مشاور شما به طور مستقیم روی وبسایت اعمال میشود، اگر یک سیستم مدیریت محتوا دارید که هیچ، ولی اگه ندارید می‌توانین با توسعه دهنده سایت تماس بگیرید، تا تغییرات مورد نیازتون رو براتون کد نویسی کند.

بهینه سازی خارج از صفحه که شامل لینک سازی و گزینه‌هایی مثل بهینه سازی صفحات Google Places است نیز در همین مرحله حساس و بحرانی انجام می شود.

این مرحله هسته استراتژی SEO به حساب می آید و تلاش برای بهتر انجام دادن این مرحله به بهتر دیده شدن سایت شما در موتورهای جستجو کمک می کند.

7. گزارش دهی

در طول کمپین خود، باید گزارش پیشرفت‌هایی که سایت شما داشته است  رو تحویل بدهید. یادتان باشد که بهینه سازی موتور جستجو یه یه استراتژی سئو بلندمدت نیاز دارد .

قاعده کلی کار این است که شرکت های سئوکار گزارش هایی با فواصل زمانی یک ماهه برای مشتری‌های خود ارسال می‌کنند، این که شرکت شما در طول انجام پروژه با مشتری در ارتباط باشد یک امر ضروری است و این فرصتی که شما برای اطلاع پیدا کردن از نحوه کار کمپین و پرسیدن هر سوالی که دارید.

در استراتژی سئو ، شرکت باید تعیین کند که گزارش دهی هر چندوقت یک بار انجام میشود.به طور معمول، نتایج کمپین سئو SEO Campaign می‌تواند بین 3 ماه تا یک سال قبل از نمایش دادن در گزارش طول بکشد.

8. نگهداری و بررسی مداوم

بعد از این که در موتورهای جستجو رتبه بندی شدید، باید با متخصصان و مشاوران SEO صحبت کنید که آیا لازم است که نمونه کارها و کلمات کلیدی رو گسترش بدین و کلید واژه های بیشتری رو مورد هدف قرار بدین!

البته این امر باز هم به عوامل مختلفی مثل، تعداد صفحات وب سایت ، سطح رقابتی که در زمینه کاری شما است، ترافیک هدایت شده به سایت شما، نرخ تبدیل و غیره بستگی داره.

معمولاً افراد تو در زمینه مایلن سئو سایت شون رو ارتقا بدن ، بنابراین توصیه میشه که به نظارت، تدوین و گسترش استراتژی SEO خودتون ادامه بدین. عقل حکم میکنه روی دیده شدن در موتورهای جستجو حسابی وقت بذارید که اگه این کار رو انجام ندین در نهایت رقیب شما پیشرفت میکند .

9. بررسی و بازنگری استراتژی سئو

استراتژی سئو باید که تا حدودی انعطاف پذیر باشد و به بررسی منظم برای اطمینان از این که بهینه سازی ها موثر بودند و اهداف در حال برآورده شدن هستند، نیاز دارد.

اگه زمینه‌ای که شما داخلش کار می‌کنید خیلی رقابتی است، مهم است که تلاش‌های وب سایت در زمینه رقابت با بقیه سایت ها رو در نظر بگیریم و ببینیم چطور از آن در بهبود وضعیت در SERP یا نتیجه جستجو حمایت کنیم.متخصص سئو وظیفه داره روند تغییرات رو در کسب و کار شما نظارت کنه و مطمئن بشه که استراتژی سئو شما با نوآوری و به روز رسانی‌های منظم همراه است.

استراتژی سئو و موفقیت شما

در کل همیشه باید یادتان باشد که هیچ کدام از فعالیت‌های مربوط به سئو توسط هیچ شرکتی نمی‌تواند در یک زمان خاص و به سرعت باعث موفقیت شما شود ،سئو یک پروژه طولانی مدت است و به کلی تکنیک حرفه‌ای و سرمایه گذاری احتیاج دارد و با یک کار اشتباه می‌تواند زحمات شما را از بین ببرد!

شما می‌تونین اثرات مثبت سئو رو در طول شبانه روز مشاهده کنید ولی اگر دنبال یه زمان قطعی برای موفقیت حتمی هستین به 18 تا 24 ماه وقت نیاز دارین که اثر گذاری کلی را باید ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین حالا با ما تماس بگیرید!