موکاپ (mockup) چیست؟

موکاپ یا mockup چیست و راهنمای استفاده از موکاپ !! این اولین پرسشی است که افراد با در مواجهه با این فایل گرافیکی برایشان پیش می آید . موکاپ (mockup) به معنای پیش نمایش و اصطلاحی است که طراحان وب و گرافیک برای نمایش فایل های گرافیکی خود استفاده می کنند .

mockup ها فایل های آماده گرافیکی هستند که در موضوعات مختلفی مثل لوگو ، کارت ویزیت ، پوستر ، قالب سایت ، بنر و … استفاده میشود .

فایل های موکاپ در نرم افزار فتوشاپ به صورت PSD ذخیره می شوند و همان طور که گفته شد طراحان از موکاپ ها به عنوان یک پیش نمایش برای آثار خود استفاده می کنند .

فرض مثال طراح گرافیکی اثری مانند یک بنر تبلیغاتی طراحی می کند و می خواهد نتیجه اثر خود به صورت یک طرح چاپ شده بر روی کاغذ مشاهده کند ، بهترین راه استفاده از یک موکاپ برای نمایش نتیجه نهایی است که به بهترین شکل صورت می گیرد و می تواند نتیجه را به مشتری نشان دهد تا رضایت مشتری جلب کند.

البته استفاده از موکاپ ها فقط برای طراحان حرفه ای نیست و کاربران عادی نیز می توانند از موکاپ ها استفاده کنند.

به طور کلی موکاپ ها این امکان را به طراح می دهند تا بتواند بهتر بر روی جزئیات طرح از جمله انتخاب رنگ ، سایز ، سبک نمایش و … تصمیم گیری کند و ایرادات طرح را خیلی راحت تر برطرف کند.

نحوه استفاده ازفایل های موکاپ(mockup) در نرم افزار فتوشاپ:

موکاپ ها را با استفاده از اسمارت آبجکت ها می سازند و ساخت یک موکاپ بدون اسمارت آبجکت امکان پذیر نیست .

اما در این قسمت نحوه ی استفاده از موکاپ آماده را برایتان آموزش می دهیم که این کار بسیار راحت و ساده است .

  • ابتدا فایل موکاپ را دانلود و سپس فایل PSD  آن را باز کنید.
  • سپس به سراغ لایه اسمارت آبجکت می رویم ، تشخیص این لایه از بقیه لایه ها بسیار راحت است زیرا یک تفاوت بین لایه معمولی و اسمارت آبجکت وجود دارد و آن این است که یک آیکون شبیه به کاغذ تا خورده در قسمت پایین این لایه وجود دارد .
موکاپ یا mockup چیست و راهنمای استفاده از موکاپ

ما نام لایه اسمارت آبجکت را در تمامی موکاپ های کلاژ برای شما به صورت فارسی “عکس/لوگو /… را اینجا تغییر بده ” نوشته ایم تا شما راحت تر این لایه را پیدا کرده و با آن کار کنید.

  • با کلیک بر روی آیکون اسمارت آبجکت به لایه دیگری در فتوشاپ منتقل می شوید که می توانید محتوای آن را حذف کرده و عکس ، وکتور و .. مورد نظر خود را جایگزین آن کنید و CTRL+S را بزنید و به لایه اصلی برگردید و میبینید که محتوای شما جایگزین محتوای قبلی شده است و به همین راحتی فایل شما آماده شد 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین حالا با ما تماس بگیرید!