پسوند های دامنه را بشناسید

کسب و کار شما برای جذب مشتریان بیشتر در بین مخاطبان هدفتان باید تلاش زیادی انجام دهد. یک نام دامنه عالی می‌تواند به شما در انجام این کار کمک کند، اما با تعداد زیادی پسوند های دامنه مختلف یا دامنه‌های سطح بالا (TLD) در دسترس، چگونه متوجه می‌شوید که کدام یک مربوط به حیطه ی کاری شما می باشد. 

بیشتر از ۱۰۰۰ پسوند نام دامنه وجود دارد که شامل TLD های کد کشور (ccTLD)، TLD های عمومی و پسوندهای دامنه جدید می‌شود. با وجود تعداد بسیار زیادی پسوند دامنه که می‌توانید از بین آنها دامنه مورد نظر خود را انتخاب کنید، پیدا کردن نام دامنه مناسب برای کسب و کارتان آسانتر شده است.

شما می‌توانید بر اساس کشور، منطقه، صنعت، سرگرمی، جامعه و موارد دیگر پسوند دامنه مورد نظرتان را انتخاب کنید. همانطور که می دانید برای طراحی یک وب سایت قبل از هر چیزی باید یک دامنه یا آدرس اینترنتی مناسب برای آن تهیه کرد. یک آدرس اینترنتی شامل دو بخش دامنه و پسوند می باشد.

انتخاب TLD مناسب به کسب و کار، محصولات یا خدماتی که دارید و اینکه چگونه می‌خواهید خود را از بقیه رقیبانتان متمایز کنید بستگی دارد. این مقاله به شما کمک می‌کند تا تشخیص دهید کدام TLD برای کسب و کار شما بهترین کاربرد را دارد.

پسوند های دامنه را بشناسید

پسوند های دامنه چیست؟

 همانطور که بالاتر اشاره کردیم، هر آدرس اینترنتی از دو بخش تشکیل شده که بخش اول نام دامنه و بخش دوم پسوند دامنه می باشد. برای مثال در آدرس اینترنتی ostadeweb.com نام دامنه ostadeweb و پسوند دامنه.com است. پسوند نشان دهنده‌ی نوع کاربری وب سایت مربوطه می باشد.

 چرا انتخاب پسوند دامنه مناسب مهم است؟

انتخاب دامنه مناسب از آن جهت مهم است که کاربران وبسایت براحتی می توانند نوع کسب و کار شما را تشخیص دهند. برای مثال اگر وب سایت شما دارای پسوند .shop باشد، کاملاً نشان دهنده این موضوع است که وب سایت شما یک فروشگاه اینترنتی است. انتخاب این نوع پسوند مرتبط به کسب و کار برای گوگل نیز اهمیت دارد، بنابراین در سئو وب سایت شما تأثیر خواهد گذاشت.

 انواع پسوند های دامنه‌

در واقع می‌توان گفت تعداد پسوند دامنه‌ها به میلیونها عدد می‌رسد. البته این میلیونها پسوند های دا به دسته بندی‌های مشخصی بر اساس کشور، سازمان، کاربرد، مشاغل و … تقسیم بندی می‌شود. بنابراین در این مقاله مهم‌ترین دامنه‌ها را معرفی می‌کنیم:

com.: مخفف کلمه commercial به معنی تجاری یا کلمه company به معنی شرکت است. معمولا برای سایت‌های تجاری و شرکت‌ها از این پسوند استفاده می‌شود.

org.: مخفف کلمه Organization به معنی سازمان است معمولاً سازمان‌ها و نهادهای غیرنظامی از این پسوند استفاده می‌کنند.

net.: مخفف کلمه Network به معنی شبکه است، که معمولاً توسط شبکه‌ها و شرکت‌های اینترنتی مورد استفاده قرار می گیرد.

biz.: مخفف کلمه BUsiness است، که برخی از سایت‌های تجاری از این ترفند برای وب سایت خود استفاده می‌کنند.

info.: مخفف کلمه Information به معنی اطلاعات است. معمولاً به سایت‌هایی که در زمینه اطلاع رسانی فعالیت می‌کنند، از این پسوند استفاده می‌کنند.

edu.: مخفف کلمه Education به معنی سواد آموزی است. سایت‌های آموزشی و عمومی دانشگاه‌ها از این دامنه برای آدرس اینترنتی وب سایت‌های خود استفاده می‌کنند.

gov.: مخفف کلمه Government به معنی دولت است، که سازمان‌ها و نهادهای دولتی است که عموما در آدرس اینترنتی خود از آن استفاده می‌کنند.

ir.: مخفف کلمه Iran است. این پسوند، پسوند ملی کشورمان است. تمامی کشورها دامنه‌ای مختص به ملیت خود دارند.

name.: این دامنه برای اشخاص حقیقی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

me.: این دامنه که به معنی من است. مانند مورد بالا برای وب سایت‌های شخصی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

tv.: این دامنه متعلق به کشور tuvalu است. اما در سطح اینترنت چون این کشور شناخته شده نیست معمولاً آن را مخفی کلمه television به معنی تلویزیون می‌دانند.

دامنه‌های جذاب

 در چند سال گذشته برخی دامنه‌های بسیار جالب وارد عرصه اینترنتی شده اند. دلیل ایجاد چنین پسوندهای هدفمندی مشخص و دقیق برای یک وب سایت است. برای مثال پسوند art. یک پسوند بسیار جالب و زیبا برای یک وب سایت است.

این پسوند بطور کاملاً مشخص می‌کند، وب سایت مربوطه یک وب سایت هنری است. اما تنها ایراد چنین پسوندهایی هزینه‌ی بالای ثبت و تمدید آنهاست.

gold.: وب سایت‌های مرتبط به طلا و جواهرات

cafe.: دامنه‌ای برای کافه‌ها

shoes.: دامنه ای برای کسب و کارهای مرتبط به کفش

art.: دامنه‌ای برای سایت‌های هنری

fitness.: دامنه‌ای برای سایت‌های مرتبط به تناسب اندام

 دامنه‌های رسمی ایرانی

 دامنه رسمی ir. خود به تعدادی دامنه‌های مستقل تقسیم بندی می‌شود. که هر کدام آنها نشان دهنده نوع وب سایتی خاص می‌باشد. این نوع پسوندها ،پسوندهای رسمی هستند که برای ثبت آنها نیازمند مجوزهای مشخصی است.

id.ir.: این دامنه مختص اشخاص حقیقی ایرانی است. برای ثبت این پسوند نیازمند تصویر شناسنامه خود هستید.

gov.ir.: این پسوند مختص بخش‌های اجرایی سه قوه مقننه، مجریه و قضایی جمهوری اسلامی ایران است.

org.ir.: این پسوند متعلق به سازمان‌های غیر انتفاعی رسمی، انجمن‌های علمی و مؤسسات بین المللی ثبت شده است که دولت ایران با یکی از مؤسسات آن عضو است.

sch.ir.: این پسوند مختص مؤسسات آموزشی، مدارس، سازمان‌های آکادمیکی است که دارای مجوز رسمی از آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران هستند.

ac.ir.: این پسوند متعلق به مؤسسات آموزش عالی دارای مجوز از وزارت علوم، وزارت بهداشت، مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

net.ir.: این پسوند متعلق به شرکت های ارائه دهنده خدمات شبکه و ISP می‌باشد.

کدام پسوند های دامنه برای سایتی که می‌خواهم طراحی کنم مناسب هستند؟

 از نظر ما مناسب‌ترین دامنه‌ها com. و ir. می‌باشد. چون بی دردسر ترین نوع پسوند برای دامنه است. و با رعایت اصول سئو و تولید محتوا براحتی می‌توان در کلمات کلیدی که مدنظرتان است به صفحه اول گوگل میتوانید برسید.

 اما در انتخاب دامنه خصوصاً دامنه‌های جدید برای کسب و کارها محدودیت بسیار کمتر شده است و با صرف هزینه بالاتر می‌توانید پسوندهای جالبی را برای آدرس اینترنتی خود انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین حالا با ما تماس بگیرید!