ارتقا تولید محتوا سایت ، ترویج محتوا و تبلیغ محتوا معانی هستند که به اصطلاح Content Promotion اطلاق می شوند. از همان ابتدا بگویم که ارتقا محتوا با بروزرسانی و آپدیت محتوا تفاوت دارد.

ارتقا تولید محتوا سایت چیست؟

هر محتوایی با هدفی تولید می شود و آن هدف هم زمانی میسر می شود که محتوای تولید شده قابلیت دیده شدن و درگیر کردن کاربر را داشته باشد . به عبارتی ارتقا محتوا به معنی هرگونه اقدام و تلاشی است که در جهت افزایش آمار بازدید سایت و خواندن مقالات آن انجام می شود.


ارتقا محتوا یکی از شاخصه های بازاریابی محتوا است که کمک می کند محتوای شما دیده شود. عصر دیجیتال است و محتواهای زیادی از طریق پلتفرم های گوناگون در اختیار کاربران قرار می گیرد، بنابراین نیاز به ارتقا محتوا در ادامه تولید محتوا امری گریز ناپذیر است تا اهداف شما محقق شود.


در نظر داشته باشید که به هنگام اقدام برای ارتقا محتوا ابتدا باید منبع مورد نظر و اهداف خود را از ارتقا مشخص کنید تا بر اساس آن روش مناسب ارتقا را مشخص کنید. اگر هدف برندینگ باشد، قطعا شبکه های اجتماعی گزینه بهتر و مناسب تری هستند.

چرا اینکار مهم است؟

از اشتباهات رایجی که در خصوص محتوا ها یک سایت صورت می گیرد، رها کردن محتوا به حال خود ، به امید بازدید روز افزون است در حالیکه چنین چیزی میسر نمی شود اگر ارتقا محتوا و ترویج آن به شکل درست و اصولی انجام نشود .

وقتی محتوایی تولید کنید اما تلاش و اقدامی برای دیده شدن آن انجام ندهید، عملا کسی از آن استفاده نکرده و کار بیهوده ای انجام داده اید . پس ارتقا محتوا گام بعد از تولید محتوا است که می تواند کاربران را نسبت به وجود محتوای شما آگاه و به سایت شما هدایت کند.

روش های ارتقا محتوا

کانال هایی که از طریق آن ها می توانید محتوای خود را ارتقا و ترویج دهید :

1. شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی مکانی هستند که به راحتی می توانید محتوای خود را بدون نیاز به پرداخت هیچ هزینه ای در معرض دید کاربران قرار دهید.


انواع شبکه های اجتماعی چون؛ اینستاگرام، توییتر، لینکدین و غیره پلتفرم های مناسبی برای ترویج و ارتقا محتوا هستند اما نکته ی حائز اهمیت این است که باید مخاطبان هدف خود را شناسایی کنید و محتوای متناسب با آن را انتشار دهید .


نکته ی دیگر زمان مناسب برای پست مطالب در شبکه های اجتماعی است که باید آن را تشخیص دهید. بعضی از شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک این امکان را فراهم میکند تا بدانید بازدید کاربران در چه ساعت و روزهایی بهتر است و زمان مناسب را تخمین بزنید.

با توجه به موضوع محتوا و نوع کسب و کار خود از هشتگ های مناسب استفاده کنید. قابل ذکر است که استفاده از هشتگ ها نیز قواعدی دارد که بهتر است اول آن ها را بدانید بعد استفاده کنید.


در بحث ارتقا محتوا از طریق شبکه های اجتماعی، CTA یا دعوت کاربر برای کلیک است تا خریدی صورت گیرد یا شما را دنبال کند.


2. ایمیل مارکتینگ

ساده ترین روش تبدیل ، در مدیریت و بازاریابی کسب و کار هاست . محتوای خود را پس از انتشار به لیست ایمیل های خود ارسال کنید . البته که لازم است محتوای خود را با یک عنوان جذاب به مخاطب معرفی کنید و سعی کنید که از کاربر اکشن دریافت کنید.

بدین شکل می توانید کاربران خود را به خواندن همان مطلبی که می خواهید، دعوت کنید.

3. اینفلوئنسر مارکتینگ

یکی دیگر از راه هایی که شما می توانید به کمک آن محتوای خود را ترویج دهید، اینفلوئنسر مارکتینگ است. در این روش شما محتوای خود را از طریق یک نفر که تعداد زیادی دنبال کننده دارد و می تواند روی آن ها تاثیر بگذارد، در معرض دید قرار می دهید.

یک محتوای ارزشمند و مفید تولید و از طریق اینفلوئنسر ها، طیف گسترده ای از کاربران به سمت سایت خود بکشانید تا هدف افزایش درآمد محقق شود.

4. کامنت مارکتینگ (Comment Marketing)

کامنت مارکتینگ از روش های قدیمی برای بازاریابی است. شما می توانید سایت های مرتبط با موضوع خود را پیدا کنید و از طریق کامنت خود، خوانندگان پست آن سایت را به سایت خود هدایت کنید.

5. پست مهمان (guest posting)

بلاگ هایی هستند که محتوای خود را از طریق کاربران عضو تامین می کنند. شما می توانید محتوای خود را در این وبلاگ ها به اشتراک بگذارید و به سایت خود لینک بدهید. 

پست مهمان را در سایت هایی منتشر کنید که از اعتبار دامنه و صفحه قابل قبولی برخوردار باشد. به علاوه ارتباط موضوعی محتوایی که پست می کنید با موضوع وبلاگ هم نکته ی مهمی است ک بهتر است به آن توجه کنید.

6. انجمن ها و تالار گفتگو

برخی از سایت ها هستند که بخش تالار یا انجمن دارند که فضای خوبی برای مطرح کردن یک موضوع و بحث پیرامون آن است که در نتیجه ی آن می توانید کاربران را به سایت خود دعوت کنید تا از مطالب سایت شما بهره مند شوند. 

7. تبادل با دیگر وبلاگ ها

می توانید با وبلاگ های دیگر همکاری کنید و طی یک هماهنگی پست های یکدیگر را در وبلاگ خود منتشر کنید. در اینجا بهتر است تبادل به گونه ای باشد که محتوای وبلاگ دیگر نیاز مخاطبان شما باشد و بدین ترتیب یک تبادل بک لینک دو طرفه صورت می گیرد.

8. استفاده از محتوا های سبز

محتوایی که به قدری با کیفیت، معتبر و مفید باشد که تاریخ مصرف نداشته باشد و تا مدت ها بتواند مخاطب جذب کند، محتوای همیشه سبز است. شما میتوانید با به روز رسانی محتوای های سبز وبلاگ خود ارزش محتوایی آن را بیشتر کنید و از طریق آن کاربران به خواندن دیگر محتواهای بلاگ تشویق و دعوت کنید.

این دعوت می تواند در قالب ارائه ی یک تخفیف ویژه به کاربران یا یک فایل هدیه (صوتی یا متنی و… ) باشد که در نهایت ترافیک سایت شما را بالا می برد.

9. تبلیغات پولی

ترویج یا ارتقا محتوا از طریق کانال های پولی نیز یکی از روش هاست. همکاری با اینفلوئنسر های اینستاگرام، استفاده از گوگل ادروردز و رپورتاژ آگهی نمونه هایی از تبلیغات پولی هستند. در گوگل ادز محتوای شما به ازای کلمه کلیدی جستجو شده توسط کاربر ترویج می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین حالا با ما تماس بگیرید!